Mám nárok na rodičovský príspevok zo Slovenska, keď mám DNP?

Zodpovedané
Dnes o 11:04

Dobrý deň,

som na MD a pred MD som platila DNP - stále je aktívne. Manžel pracuje vo Švajčiarsku a mne končí MD.

Mám nárok na RP zo Slovenska, keď mám DNP?

Ďakujem

Dobrý deň,

zahraničiu sa nevenujem, resp. iba okrajovo.

Ak rodič žiada o rodičovský príspevok, táto starostlivosť musí byť dieťaťu poskytovaná na Slovensku. Nárok na dávky sa však už posudzuje nielen podľa slovenskej legislatívy, ale aj podľa koordinačných predpisov a nariadení EÚ. Pri určovaní nároku na rodičovský príspevok podľa legislatívy EÚ sa posudzujú obidvaja rodičia dieťaťa. A to aj v prípade, ak nie sú manželia, spolu nežijú, prípadne má jeden z rodičov dieťa zverené do svojej starostlivosti. Ekonomickú činnosť na SK nemáte, pracovný pomer Vám netrvá, DNP je dobrovoľné poistenie. Ak budete žiť v zahraničí spolu s manželom, budú sa na Vás vzťahovať ich predpisy. Záleží či majú so Slovenskom uzatvorenú zmluvu, postupuje sa podľa nich. Pokiaľ majú obdobnú dávku ako u nás na SK je rodičovský príspevok, budú ho poskytovať priamo tam. Ak ho majú v nižšej dávke ako u nás, SK Vám doplatí vyrovnávací rozdiel. Ale ak takú obdobnú dávku nemajú, tak už nárok na rodičovský príspevok nebudete mať.

Viď:
https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina...

Zoznam zmlúv so štátmi EÚ, nižšie sú aj so štátmi mimo EÚ:
https://www.employment.gov.sk/sk/ministerstvo/m...

Informujte sa priamo na ÚPSVaR.

S prianím pekného dňa,
Lenka