Mám nárok na reťazovú materskú, ak mi končí pracovná zmluva?

Zodpovedané
6. aug 2024

Dobrý deň,

som zamestnaná od 1.3.2023 na dobu určitú do 1.3.2025. Nástup ma materskú dovolenku som mala 26.4.2024.

Ak by sme plánovali ďalšie bábätko, budem po skončení pracovnej zmluvy v roku 2025 v ochrannej lehote?

Získam materské aj pre ďalšie dieťatko ako pri prvom?

Alebo pri ukončení pracovného pomeru 1.3.2025, keď mi bude vyplácaná zvyšná dovolenka, tak dôjde k nejakému narušeniu?

Nebude mať dovolenka na výpočet materskej vplyv a získam materskú ako pri prvom tehotenstve?

Získala by som tehotenské aj v tomto prípade, ak som stále v ochrannej lehote?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ by ste sa nanovo nezamestnali a pred skončením pracovného pomeru neaktivovali nemocenské poistenie (napr. čerpaním dovolenky), tak by Vám zaniklo dňom nástupu na rodičovskú dovolenku. Ak by ste otehotneli do pol roka od skončenia materskej, boli by ste v ochrannej lehote.

Ak by ste sa nanovo zamestnali, pred nástupom na materskú budete mať aktívne nemocenské poistenie, dni na RD z predchádzajúceho pracovného pomeru sa započítajú do potrebných 270 dní nemocenského poistenia, záležalo by, ako dlho by sa platilo nemocenské poistenie.

Ak by ste čerpali dovolenku v zamestnaní ped skončením pracovného pomeru a aktivovali takto nemocenské poistenie, dni na RD sa započítajú do potrebných 270 dní nemocenského poistenia. Ak by ste otehotneli do pol roka od skončenia nemocenského poistenia (skončenia pracovného pomeru) aj v tomto prípade by ste mohli požiadať o materské z ochrannej lehoty. Materské by sa vypočítalo z roku 2024, nakoľko pracovný pomer začal skôr ako 1.1.2024 a skončil v priebehu roka 2025.

Keď by ste požiadali o materské až po skončení pracovného pomeru, už by sa nejednalo o reťazový pôrod.

S prianím pekného dňa,
Lenka