Mám nárok na príspevok pri narodení dieťaťa, keď už vyše dekády žijem v zahraničí?

Zodpovedané
13. aug 2024

Dobrý deň,

som Slovenka - Britka, ale žijúca a pracujúca v zahraničí s trvalým pobytom v Británii. Očakávam svoje prvé dieťa.

Mám nárok na nejaký príspevok zo Slovenska po narodení dieťaťa?

V Británii nemám žiaden nárok na nič, lebo pracujem a mám vysoký príjem na ich pomery, kde sa zakladajú ich benefity. Môj manžel, ktorý je Brit takisto. Ja si nemôžem dovoliť ísť na materskú a musím pracovať hneď po šestonedelí.

Ďakujem

Dobrý deň,

príspevky na Slovensku sú podmienené trvalým pobytom tu na Slovensku:
Oprávnená osoba má trvalý pobyt a bydlisko na území SR.
Pod pojmom bydlisko sa rozumie miesto, kde má dieťa a oprávnená osoba sústredené najdôležitejšie záujmy na základe objektívnych kritérií - dĺžka pobytu, výkon zárobkovej činnosti, zdravotné poistenie, poskytovanie zdravotnej starostlivosti, bývanie s rodinou, návšteva školského alebo predškolského zariadenia.

Nárok na prídavky nemá osoba:
Ak sa oprávnená osoba a nezaopatrené dieťa dlhodobo zdržujú v štáte, ktorý nie je členom Európskej Únie (prípadne ide o štát, ktorý nie je zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore ani Švajčiarskou konfederáciou) a počas tohto pobytu nie je oprávnená osoba zdravotne poistená na Slovensku.

S prianím pekného dňa,
Lenka