Mám nárok na preplatenie dovolenky, keď som po materskej išla hneď na rodičovskú?

Zodpovedané
30. máj 2023

Dobrý deň,

aktuálne som od februára 2023 na rodičovskej dovolenke. Predtým som bola na MD od júla 2022. Nedávno zamestnávateľ oznámil, že ruší pobočku a tým pádom mám výpoveď s nárokom na odstupné vo výške 2-mesačnej mzdy.

Mám nárok na preplatenie dovolenky i napriek tomu, že som išla na RD hneď po MD?

Teda neodpracovala som tento rok ani 1 deň.

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na dovolenku za odpracované dni má zamestnanec, ak odpracoval v rozpätí 21 - 60 dní v kalendárnom roku. Počas materskej patrí zamestnancovi dovolenka.

Ak ste boli v roku 2023 na materskej 21 až 41 pracovných dní, tak máte nárok na jednu dvanástinu základnej výmery dovolenky. Tu by ste mohli spadať, neuvádzate presný nástup na RD.

Ak by ste na materskej boli menej ako 21 dní v kalendárnom roku, nemáte nárok ani na deň dovolenky.

Za rok 2022 ste mali celoročný nárok.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej päť týždňov (od 2020).

S prianím pekného dňa,
Lenka