Mám nárok na podporu v nezamestanosti, keď mám odpracované posledné 2 roky?

Zodpovedané
15. feb 2024

Dobrý deň,

keď mal syn 1,5 roka, vrátila som sa do práce. Poberala som súčasne rodičovský príspevok a pracovala už 2 roky. Bol nám schválený predĺžený rodičovský príspevok zo zdravotných dôvodov do mája 2025. V práci bude hromadné prepúšťanie.

Mám nárok na podporu v nezamestanosti, keďže mám odpracované posledné 2 roky?

Dá sa súčasne pokračovať aj v poberaní rodičovského príspevku napríklad prehlásením na manžela?

Neprídeme o predĺžený rodičovský príspevok?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky = 730 dní. To by ste mali splniť.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia.

Rodičovský príspevok "prehlásite" na manžela. Vy požiadate o odňatie, aby ste mohli poberať dávku v nezamestnanosti. Manžel nanovo požiada o rodičovský príspevok.

S prianím pekného dňa,
Lenka