Mám nárok na podporu po skončení rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
2. júl 2024

Dobrý deň,

od roku 2016 som bola na MD, následne na RD, nadväzovala ďalšia MD a RD. Pri treťom dieťati taktiež nadväzovala MD a RD. Som zároveň konateľkou spoločnosti. O chvíľu mi končí RD, chcem vsak odstúpiť od spoločnosti ako konateľ a normálne sa zamestnať.

Ak sa mi nepodarí si hneď nájsť prácu, mám nárok na podporu v nezamestnanosti?

MD a RD som mala nepretržite súvislé nadväzujúc za sebou.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ budete konateľom alebo spoločníkom v s.r.o., tak Vás nezaevidujú na ÚPSVaR, tým pádom by Vám nevznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak tento status už nebudete mať, a splníte ostatné podmienky, tak budete mať nárok na dávku v nezamestnanosti. Konateľa zapíšu do evidencie na úrade práce len vtedy, ak sa vzdá funkcie, alebo ho z nej odvolajú.

Nárok na dávku v nezamestnanosti sa nevzťahuje na:

  • samostatne zárobkové osoby, ktoré si dobrovoľne neplatia poistenie v nezamestnanosti,
  • zamestnancov podľa osobitného predpisu (prokurátori alebo sudcovia).

Samostatne zárobkovo činnou osobou je fyzická osoba, ktorá:

  • je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným, konateľom alebo členom dozornej rady spoločnosti s ručením obmedzeným alebo členom predstavenstva alebo dozornej rady akciovej spoločnosti alebo jednoduchej spoločnosti na akcie alebo prokuristom podľa osobitného predpisu, ak nie je zamestnanec

S prianím pekného dňa,
Lenka