Mám nárok na podporu, ak som dostala výpoveď dohodou?

Zodpovedané
14. máj 2023

Dobrý deň,

syn mal včera 3 roky, bola som v práci a dali mi výpoveď dohodou. Dnes mi dali ešte dovolenku a ostatok dovolenky mi preplatili.

Treba, aby som na úrad práce odniesla nejaké tlačivá o skončení rodičovskej dovolenky, alebo to za mňa pošle zamestnávateľ?

Mám nárok na podporu, ak mi vedúci dal výpoveď dohodou?

Kam mám ísť najprv, aby som všetko správne vybavila a ako postupovať ďalej?

Ďakujem

Dobrý deň,

na ÚPSVaR vyplníte tlačivo Žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie, ktorá slúži aj ako žiadosť o dávku v nezamestnanosti. Takto podaná žiadosť o dávku v nezamestnanosti bude doručená Sociálnej poisťovni.

Pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia. Túto podmienku splníte. Budete mať nárok na podporu, nezáleží akou formou skončil pracovný pomer.

Zamestnávateľ Vás odhlási ako zamestnanca. Vy už nič iné robiť nemusíte.
Skôr je otázne či Vám neprináleží aj odstupné, neuvádzate aký § bol použitý pri dohode o skončení pracovného pomeru.

S prianím pekného dňa,
Lenka