Mám nárok na podporu?

Zodpovedané
10. apr 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila.

Mám nárok na podporu, keď som zamestnaná od 02/2018, od 10/2020 PN, od 04/2021 MD a RD končí 2.6.2024?

Ak áno, ako dosiahnuť čo najvyššiu podporu?

Mám cca 10 dní dovolenky.

Mám si ju dať preplatiť alebo vyčerpať?

Môžem dať výpoveď ku ktorémukoľvek dňu v mesiaci?

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že pracovný pomer je stále ten istý od 2018. Ak chcete podať výpoveď, výpovedná lehota je dvojmesačná.

Výpovedná doba plynie od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede. Pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby.

Pokiaľ by ste výpoveď doručili zamestnávateľovi v apríli 2024, tak výpovedná doba začne plynúť 01.05.2024 a pracovný pomer by takto skončil 30.06.2024.

Pokiaľ by ste chceli, aby sa pracovný pomer skončil 2.6.2024 (alebo skôr), potom by ste podali dohodu o skončení pracovného pomeru k tomuto dňu. Je potrebné, aby s ňou zamestnávateľ súhlasil.

Vyššia podpora je vtedy, ak sa čerpá menej dní dovolenka a viac dní je preplatená, alebo je k tomu aj odstupné. Tým sa zvyšuje vymeriavací základ. S čerpaním dovolenky by musel súhlasiť zamestnávateľ.

Na druhej strane sa znižuje maximálny vymeriavací základ na platenie odvodov do Sociálnej poisťovne vtedy, pokiaľ v danom mesiaci je časť mesiaca osoba ešte na RD, časť z neho čerpá dovolenku, poprípade skončí pracovný pomer v priebehu mesiaca. Záleží to aj od toho, či ste za posledné dva roky pred evidenciou mali aj iný príjem.

S prianím pekného dňa,
Lenka