Mám nárok na PN v 7-dňovej ochrannej lehote?

Zodpovedané
15. aug 2024

Dobrý deň,

dcérka má skoro 7 mesiacov, čiže mi bude končiť MD. Mám neskutočné bolesti chrbta z nosenia a potrebujem to riešiť. Celé rizikové tehotenstvo, vlastne aj pred som bola PN.

1. Mám nárok na PN v 7-dňovej ochrannej lehote?

2. Netreba mať odpracovaných znova 270 dní pre ďalší nárok na PN, keď už som ich “minula”?

Stačí poistenie počas MD pre ďalší nárok na PN?

3. Ak mám nárok, treba si dať 1 deň dovolenky?

4. Je možné poberať PN a rodičovský zároveň?

Ďakujem

Dobrý deň,

1. Pokiaľ sa o nemocenské požiada v 7-dňovej ochrannej lehote na začiatku prerušenia povinného nemocenského poistenia = do 7 dní od začiatku rodičovskej dovolenky, vtedy je nárok na nemocenské. Môžete ísť na PN hneď po skončení MD a zároveň požiadať o rodičovský príspevok.
2. Áno, stále máte nárok na PN.
3. Nie je potrebný deň dovolenky.
4. Súbeh rodičovského príspevku a PN je možný.

Ak zamestnávateľovi oznámite nástup na rodičovskú dovolenku v deň nástupu na PN, tak jeho sa PN nebude týkať. Od prvého dňa PN Vám nemocenské bude vyplácať Sociálna poisťovňa (z ochrannej lehoty). Ak neoznámite zamestnávateľovi nástup na rodičovskú dovolenku ale nástup na PN, tak prvých 10 dní platí PN zamestnávateľ (pokiaľ stále neohlásite RD) a ostatné dni Sociálna poisťovňa. Stále je aj možný súbeh rodičovského príspevku od prvého dňa.

S prianím pekného dňa,
Lenka