Mám nárok na PN?

Zodpovedané
15. sep 2024

Dobrý deň,

mala som prácu na dobu určitú, ktorá mala trvať do 31.9.2014. Nakoľko sa zamestnávateľ nevyjadril, či mi zmluvu predĺži a medzičasom mi ponúkli druhé zamestnanie, tak som dala výpoveď k 30.8.2024.

2.9.2024 som nastúpila do druhého zamestnania, kde sme sa nezhodli so zamestnávateľom. Tak mi dal výpoveď, ktorú som aj podpísala dnešným dňom.

Mám nárok ísť na PN?

Mám nárok na 7-dňovú ochrannú lehotu?

Je lepšie ísť na úrad práce?

Mám odpracovaných 17 mesiacov po materskej a predtým som išla na materskú z Rakúska, kde som robila 5 rokov.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, môžete ísť na PN v 7 dňovej ochrannej lehote. ÚPSVaR Vás zaeviduje až po skončení PN. Dávka v nezamestnanosti môže byť vyplácaná maximálne 6 mesiacov odo dňa zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Výška nemocenskej dávky je 55 % z vymeriavacieho základu (prvé tri dni 25%) a výška dávky v nezamestnanosti je 50 % vymeriavacieho základu.

Pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní. Obdobie poistenia v nezamestnanosti získané na území iného členského štátu EÚ sa preukazuje na prenosnom dokumente PD U1 z príslušného štátu.

S prianím pekného dňa,
Lenka