Mám nárok na platenú PN?

Zodpovedané
8. júl 2024

Dobrý deň,

chcem sa opýtať ohľadom MD, PN a RD. 2.7.2024 mi skončila MD, 8.7.2024 som nastúpila na PN, som ešte v ochrannej lehote.

Kedy si mám vybaviť RD?

Ako je to u zamestnávateľa, keď mi povedal, že ma bude viesť ako na RD?

Mám nárok na platenú PN?

Predtým som pracovala 3 mesiace a z ochrannej lehoty mi vyšla PN. Tak som nastúpila na MD. Potom som bbola na RD, potom druhá MD a teraz PN a zároveň nástup na RD.

Je možné ešte poberať PN a RD?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pokiaľ sa o nemocenské požiada v 7-dňovej ochrannej lehote na začiatku prerušenia povinného nemocenského poistenia = do 7 dní od začiatku rodičovskej dovolenky, vtedy je nárok na nemocenské. Môžete ísť na PN hneď po skončení MD a zároveň požiadať o rodičovský príspevok.

Súbeh rodičovského príspevku a PN je možný.

Ak zamestnávateľovi oznámite nástup na rodičovskú dovolenku v deň nástupu na PN, tak jeho sa PN nebude týkať. Od prvého dňa PN Vám nemocenské bude vyplácať Sociálna poistovňa (z ochrannej lehoty).

Ak neoznámite zamestnávateľovi nástup na rodičovskú dovolenku ale nástup na PN, tak prvých 10 dní platí PN zamestnávateľ (pokiaľ stále neohlásite RD) a ostatné dni Sociálna poisťovňa. Stále je aj možný súbeh rodičovského príspevku od prvého dňa. Záleží ako ste sa dohodli so zamestnávateľom. Ak ste mu neoznámili presný deň nástupu na RD, záleží ako Vás on zaevidoval do SP.

S prianím pekného dňa,
Lenka