Mám nárok na odstupné, keď som odpracovala 30 rokov?

Zodpovedané
21. okt 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom odstupného.

Mám nárok na odstupné, keď som odpracovala 30 rokov?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží akou formou Vám končí pracovný pomer.
Zákonník práce, §76 Odstupné
Nárok na odstupné zo Zákonníka práce vzniká v týchto prípadoch:

  • zamestnávateľ sa zrušuje bez nástupcu a firma končí svoju činnosť,
  • zamestnávateľ sa premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou miesta výkonu práce,
  • zamestnávateľ uskutočnil organizačné zmeny a zamestnanec sa stal nadbytočným,
  • ak zamestnanec stratí dlhodobú spôsobilosť vykonávať prácu pre nepriaznivý zdravotný stav potvrdený zdravotným posudkom,
  • ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu kvôli pracovnému úrazu alebo choroby z povolania.

Pozrite si link, kde sú uvedené aj obdobia:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

S prianím pekného dňa,
Lenka