Mám nárok na nemocenské počas rizikového tehotenstva?

Zodpovedané
Dnes o 09:37

Dobrý deň,

na PN som nastúpila ešte počas zamestnania 1.10.2023.Pracovný pomer mi skončil v novembri, čiže o mesiac neskôr. Bola to doba určitá. Tento mesiac mi končí PN po roku, tým pádom aj mi už nebude vyplácané nemocenské. Žiadne iné poistenie nemám. Pracovala som tam 1,5 roka a predtým som bola krátko evidovaná na úrade práce. To je 18 dní, predtým zamestnaná mesiac a pol u iného zamestnávateľa. Predtým PN kvôli iným zdravotným problémom. Pred touto PN 4 roky zamestnaná.

Mám nárok na rizikové?

Mám vôbec nárok na nejaké nemocenské počas rizikového?

Strašia ma, že mi môže byť akurát doplatená tá dávka v nezamestnanosti, ktorú som ešte predtým nevyčerpala.

Ďakujem

Dobrý deň,

platená PN zaniká po 52 týždňoch jej trvania, t.j. po jednom roku.

Ak ste boli na PN a od poslednej práceneschopnosti neuplynulo ešte 26 týždňov trvania nemocenského poistenia, tak do podporného obdobia sa započítavajú aj predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti v poslednom roku pred jej vznikom. Podporné obdobie je rok (52 týždňov). Keďže Vám zaniká podporné obdobie, ste na PN už rok (a nebudete mať ani nemáte nové nemocenské poistenie), nevznikne Vám nárok na novú platenú PN.

Aby vznikol nárok na platenú PN (znovu na 52 týždňov =1 rok), vtedy je potrebné odpracovať 26 týždňov bez inej PN.

S prianím pekného dňa,
Lenka