Mám nárok na materskú z dohody?

Zodpovedané
29. máj 2024

Dobrý deň,

na materskú dovolenku nastupujem 5.8.2024 so synom, ktorý už má 1,5 roka. Zamestnaná som na TPP od roku 2022, teda z TPP mám splnený nárok na materskú dovolenku.

Som zamestnaná aj na dohodu od 1.9.2023, teda spĺňam podmienku 270 dní.

Z akého obdobia sa bude vypočítavať materská z dohody?

Mám na ňu nárok?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, ak sa dohoda neukončí a zároveň pokiaľ sa poistné na nemocenské poistenie platilo z dohody najmenej za 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok dohody 1.9.2023) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začnete poberať materskú (31.07.2024 ak nastúpite na MD v 8/2024).

Predpokladám, že sa jednalo o adopciu, osvojenie.

S prianím pekného dňa,
Lenka