Mám nárok na materskú, keď som na úrade práce?

Zodpovedané
14. júl 2023

Dobrý deň,

pracovný pomer mi skončil 17.4.2023, pracovala som v zahraničí 4,5 mesiaca a predtým dva roky na Slovensku. Momentálne som na úrade práce. Teraz som zistila, že som asi v 3. týždni tehotenstva. Gynekológ to ešte nevedel určiť.

Mám nárok na materskú?

Z čoho sa mi bude počítať?

Ako čo najrozumnejšie mám postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

momentálne nemáte aktívne poistenie. V prípade, ak by ste sa ešte stihli zamestnať, prípadne dobrovoľne sa poistiť, do požadovanej doby poistenia najmenej 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom sa započítava doba poistenia nielen v SR ale aj v inom členskom štáte.

Prípadne v štáte, s ktorým má Slovensko uzatvorenú zmluvu o sociálnom zabezpečení. Dobu poistenia v inom štáte sa preukazujete prostrednícTvom formulára E 104.

Keby ste otehotneli ešte v zahraničí, v zahraničí by zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva a nevznikol Vám v zahraničí nárok na materské, mohli by ste si uplatniť nárok na materské v 8-mesačnej ochrannej lehote tu na SK ak pred materskou by ste poberali dávku v nezamestnanosti.

Odporúčam informovať sa v pobočke Sociálnej poisťovne.

S prianím pekného dňa,
Lenka