Mám nárok na materské aj z ochrannej lehoty z aktuálneho pracovného pomeru?

Zodpovedané
25. aug 2024

Dobrý deň,

termín pôrodu mám 10.11.2024. 21.8.2023 mi vznikol pracovný pomer na polovičný úväzok a tento pracovný pomer mi skončil 31.7. 2024, keďže som mala dobu určitú.

Ďalší pracovný pomer som mala v roku 2023 celý rok do 30.10. 2023. Ten však už netrvá a začal mi nový ďalší od 1.11. 2024 v inej firme.

Z čoho mi plynie materská?

Čo by bolo najlepšie urobiť, aby som dosiahla čo najvyššiu materskú?

Môžem požiadať o materské z viacerých zamestnaní?

Ďakujem

Dobrý deň,

súčasný pracovný pomer (predpokladám 1.11.2023 a nie 1.11.2024) Vám trvá už viac ako 90 dní, tým pádom vymeriavací základ pre výpočet materskej bude z rozhodujúceho obdobia od vzniku nemocenského poistenia (1.11.2023) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom by ste začali poberať materské. Uplatníte si materské z aktívneho pracovného pomeru.

Z ukončených pracovných pomerov by sa mohli započítať dni nemocenského poistenia, ak by chýbali. Ochranná lehota už z ukončeného pracovného pomeru sa neuplatní, nakoľko budete mať ešte iné aktívne nemocenské poistenie.

S prianím pekného dňa,
Lenka