Mám nárok na invalidný dôchodok?

Zodpovedané
9. sep 2023

Dobrý deň,

mám 40 rokov a pracujem na 4-hodinovú zmluvu. Momentálne som však po vážnej operácii. Po náleze zhubného nádora mi odstránili celý žalúdok. Beriem chemo. Na PN som od mája.

Mám nárok na invalidný dôchodok?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na invalidný dôchodok má poistenec, ktorý:

  • Je invalidný (schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť klesla viac ako o 40% ) = posúdi posudkový lekár na základe lekárskych správ.
  • Získal potrebný počet rokov obdobia dôchodkového poistenia.
  • Ku dňu vzniku invalidity nesplnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok.

Potrebný počet odpracovaných rokov sa určuje podľa veku:

  • do 20 rokov – menej ako 1 rok,
  • od 20 rokov do 24 rokov – najmenej 1 rok,
  • nad 24 rokov do 28 rokov – najmenej 2 roky,
  • nad 28 rokov do 34 rokov – najmenej 5 rokov,
  • nad 34 rokov do 40 rokov – najmenej 8 rokov,
  • nad 40 rokov do 45 rokov – najmenej 10 rokov,
  • nad 45 rokov – najmenej 15 rokov.

Viac:
https://www.socpoist.sk/kto-som/dochodca/ziadat...

S prianím pekného dňa,
Lenka