Mám nárok na druhú materskú, keď poberám vyšší rodičovský a v práci už so mnou nepočítajú?

Zodpovedané
6. okt 2022

Dobrý deň,

rozhodli sme sa pre druhé dieťatko. Prvé je narodené 3/2020. Reťazový pôrod nestíham.

Počas rodičovskej som pracovala na dohodu nasledovne: 8/2021 - 9/2021 (2 mesiace) a 1/2022 - 10/2022 (9 mesiacov). Ako laikovi mi vychádza, že nárok 270 dní nemocenského spĺňam a aj nárok na novú materskú. Inak som štandardné zamestnaná. Oznámili mi však, že po ukončení RD so mnou už nepočítajú. Poberala som materskú a poberám aj vyšší RP.

Mám nárok na materskú?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka ukončenia pracovného pomeru, tak odporúčam prečítať si môj príspevok:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Rodičovská dovolenka Vám končí v 03/2023. Za obdobie na materskej dovolenke Vám vznikne nárok na dovolenku, ak ste si ju nečerpali, hneď po ukončení rodičovskej dovolenky je možné ju čerpať, príp. pri ukončení pracovného pomeru ju preplatia. Ak by ste si ju čerpali ešte pred skončením pracovného pomeru, keď len pár dní, aktivovali by ste si nemocenské poistenie a tým pádom aj ochrannú lehotu. T.j. ak by ste otehotneli v čase trvania pracovného pomeru (cez RD) a od 01.06.2022 už aj 6 mesiacov po zániku nemocenského poistenia - ukončení pracovného pomeru, vznikol by nárok na materské, tehotenské.

Do doby 270 dní nemocenského poistenie sa počíta aj obdobie na materskej aj rodičovskej dovolenke, to by bolo v poriadku.

S prianím pekného dňa,
Lenka