Mám nárok na dávky, keď beriem plný invalidný dôchodok?

Zodpovedané
16. aug 2023

Dobrý deň,

od roku 2017 som na materskej a rodičovskej dovolenke. Mala som reťazový pôrod.

V októbri 2022 mi zistili rakovinu a ostala som od novembra 2022 na plnom invalidnom dôchodku. Rozhodnutie mi prišlo v 06/2023. Dcéra dovŕši 3 roky v januári 2024 a uvažujem nad tým, že by som sa zamestnávateľom dohodla na čerpaní 1 dňa dovolenky a potom ukončila pracovný pomer dohodou.

Mala by som nárok na dávku v nezamestnanosti?

Invalidný mám zatiaľ do 11/2024, čiže som ako keby krytá.

Čo robiť, aby som o túto dávku v nezamestnanosti a o PN neprišla?

Je to sebecké, ale predtým som zarábala nemalé peniaze, čiže aj dávky sú nadštandardne slušne vyrátané.

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na dávku v nezamestnanosti môže vzniknúť aj osobe, ktorá je poberateľom invalidného dôchodku, ak pokles jej schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť neprekročí 70%.

Nárok na dávku v nezamestnanosti zaniká z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %. Záleží od toho aké máte % poklesu vykonávať zárobkovú činnosť, ale ak máte plný ID, tak spadáte do tejto kategórie.

Ak sa so zamestnávateľom dohodnete na ukončení pracovného pomeru a pred jeho skončením budete čerpať dovolenku, tým pádom budete mať aktivované nemocenské poistenie a môžete ísť hneď na druhý deň po čerpaní dovolenky na PN z ochrannej lehoty. Ak budete čerpať jeden deň dovolenku tak aj ochranná lehota bude iba jeden deň. V tomto prípade nie je problém ID. Aby sa Vám aktivovalo aj poistenie v nezamestnanosti, aby ste mohli mať nárok na dávku v nezamestnosti, tak v deň čerpania dovolenky, by ste už nemali byť na plnom ID, to už nesplníte.

S prianím pekného dňa,
Lenka