Mám nárok na dávku v nezamestnanosti?

Zodpovedané
27. jún 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala ohľadom mojej situácie. Od 24.5.2022 do 31.10.2022 som poberala dávku v nezamestnanosti. Počas poberania dávky som bola 1.11.2022 vyradená z evidencie a dňa 1.4.2024, t.j. v období najviac dvoch rokov opätovne zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

V období od 1.4.2024 mám nárok na dávku do uplynutia zostávajúcej doby podporného obdobia. V rozhodnutí nie je uvedené konkrétne obdobie, iba to, čo som napísala vyššie.

Je možné omeškanie platby?

Je toto obdobie v mojom prípade 6 alebo 4 mesiace?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

podporné obdobie v nezamestnanosti je šesť mesiacov.
§ 105 Zákon o sociálnom poistení

(3) Poistencovi, ktorý bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie počas poberania dávky v nezamestnanosti a v období najviac dvoch rokov bol opätovne zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie vznikne nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti odo dňa opätovného zaradenia do tejto evidencie v sume, v akej mu bola vyplácaná predchádzajúca dávka v nezamestnanosti. Nárok na dávku v nezamestnanosti zaniká uplynutím zostávajúcej časti podporného obdobia v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka