Mám nárok na 5 alebo na 6 dní dovolenky?

Zodpovedané
19. okt 2022

Dobrý deň,

na materskú som nastupovala v máji 2020. Po materskej som bola zo strany zamestnávateľa nútená čerpať dovolenku, ktorá mi nabehla za ten čas čo som bola na MD, čiže som sa dostala na nulu.

Dňa 19.9.2022 som sa vrátila naspäť do práce. V októbri mi prišla výplatná páska, na nej je v kolónke nároku na dovolenku uvedených 5 dní. Ale ako matka, ktorá sa stará o dieťa do18 rokov mám mať za celý rok nárok na 25 dní, čiže ak si vyrátam alikvotnú čiastku, tak mi vychádza 6 dní (po dva dni za október, november a december).

Rodné listy obidvoch detí som odovzdávala a taktiež mi dali vypísať dotazník o tom, kto sa o deti stará.

Počítam dobre, alebo sa mýlim?

Ďakujem

Dobrý deň,

máte po celý rok pracovný pomer a odpracovaných do konca roku budete mať 72 pracovných dní. Neodpracovaných počas DR 178 dní.

Za sto dní krátenie o 1/12, ďalších 21 dní o ďalšiu 1/12, t.j. krátenie o 4/12.

25/12*8 = 16,66 zaokrúhlila by som na 17 dní.

Zákonník práce presne stanovuje, že základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej päť týždňov (od 2020).

Keďže Vám pracovný pomer k 01.01.2022 trvá, nepočíta sa to alikvotne na mesiace, ale kráti sa dovolenka iba za neodpracované dni u Vás RD.

S prianím pekného dňa,
Lenka