Mám nárok na 20 dní dovolenky?

Zodpovedané
25. aug 2024

Dobrý deň,

chcem poprosiť o výpočet dní dovolenky po materskej dovolenke.

Na materskú dovolenku som nastúpila 20.4.2022. Materská trvala do 13.12.2022. Syn je narodený 15.5.2022. Za rok 2021 mi zostalo 17 dní dovolenky, z toho som od konca októbra do decembra bola PN. Pracovný pomer mám na dobu neurčitú.

Naša pani ekonómka mi povedala, že mám nárok na 20 dní dovolenky.

Je to správny výpočet?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na dovolenku máte aj počas materskej dovolenky. Počas rodičovskej dovolenky už nie. Dovolenka sa za neodpracovaných prvých 100 dní sa kráti o 1/12, za ďalších 21 dní ďalšia 1/12.

Rok 2021 máte celoročný nárok na dovolenku. Za PN sa Vám nárok nebude krátiť, netrvala dlhšie ako 100 pracovných dní. Záleží koľko ste čerpali dovolenky za rok 2021.

Aj za rok 2022 máte celoročný nárok na dovolenku. Za obdobie na RD sa Vám nárok nebude krátiť, netrvala dlhšie ako 100 pracovných dní. Dovolenka sa Vám môže ešte prepočítavať podľa dátumu počtu dní trvalej starostlivosti o dieťa, ak túto skutočnosť písomne oznámite zamestnávateľovi.

Rok 2023 = 0, nakoľko ste boli iba na RD.

Dokopy určite viac ako 20 dní. Minimálne 17 dní, tie Vám určite zostali z roku 2021 + 20 dní za rok 2022, ak nie aj viac, neuvádzate svoj vek, ani či ste oznámili zamestnávateľovi starostlivosť o dieťa.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej 5 týždňov (od 2020). Inak základná výmera sú 4 týždne.

S prianím pekného dňa,
Lenka