Mám nárok na 2 materské dávky?

Zodpovedané
5. sep 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať ohľadom materskej dávky. Momentálne som na RD do 05/2025. V práci, kde som evidovaná na RD, mám zmluvu na neurčito. Som tam na 0,6 úväzok. Tento rok som začala pracovať popri RD v inej práci na 0,5 úväzok a zmluvu tam mám do 05/2025.

Ak otehotniem, mám nárok na 2 materské?

Je predpoklad, že predčasne neukončím zmluvu v ani jednom z oboch zamestnaní.

Je potrebné o 2 materské žiadať alebo to v SP budú vyhodnocovať automaticky z oboch zamestnaní?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by Vám trvalo nové zamestnanie u iného zamestnávateľa aj pred nástupom na novú materskú a aj z tejto dohody by ste splnili 270 dní nemocenského poistenia (prípadne iného, keď aj ukončeného nemocenského poistenia okrem prvého zamestnania), tak až v takomto prípade by nastal súbeh dvoch materských.

Ak by ste otehotneli v blízkej dobe a nastúpili na MD skôr ako Vám skončí zmluva, išlo by o súbeh a o materské by ste požiadali z oboch zamestnaní, dve žiadosti, každú posúdia zvlášť.

S prianím pekného dňa,
Lenka