Mala by som v prípade tretieho tehotenstva opäť nárok na maximálnu materskú?

Zodpovedané
19. okt 2022

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom nároku na materské pri prípadnom treťom dieťati. Som zamestnaná (trvalý pracovný pomer), momentálne na rodičovskej dovolenke s druhým dieťaťom. Materskú dávku som v oboch prípadoch čerpala v maximálnej výške.

Mala by som v prípade tretieho tehotenstva opäť nárok na maximálnu materskú?

Musím stihnúť pôrod tretieho dieťaťa do 3. narodenín druhého dieťaťa, aby bola splnená podmienka reťazového pôrodu, a tým aj rovnaká výška materskej dávky?

Strácam nárok na materskú dávku v prípade zániku zamestnávateľa?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ sa pracovný pomer neukončí a nebudete mať žiadny príjem, tak pokiaľ porodíte ešte počas rodičovskej dovolenky nič sa nemení.

Ak by Vám zrušili pracovný pomer a vy by ste nastúpili na materskú v ochrannej lehote, (t.j. max 6 mesiacov po ukončení pracovného pomeru), tak rozhodujúce obdobie sa posudzuje ku dňu zániku nemocenského poistenia – teda k ukončeniu pracovného pomeru. Tam môžete mať príjem za preplatenú dovolenku a z tohto príjmu by sa počítala materská.

S prianím pekného dňa,
Lenka