Mala by som v prípade ďalšieho dieťaťa nárok na tehotenské a materské?

Zodpovedané
Dnes o 07:48

Dobrý deň,

pri prvom tehotenstve som poberala tehotenskú dávku a následne materskú. Trvalý pobyt mám na Slovensku a zamestnaná som bola na Slovensku. Pred pôrodom sme sa presťahovali do ČR (trvalý pobyt mám stále na SK). Kvôli manželovi mi vznikol nárok na rodičovský v ČR, ktorý poberám v ČR.

Pracovný pomer bol ukončený dňa 1.5.2024.

Mala by som v prípade ďalšieho dieťaťa nárok na tehotenské a materské?

Môžem si prípadne niečo zaplatiť, aby nárok vznikol?

Ďakujem

Dobrý deň,

aby ste mali nárok na materské, potrebujete mať 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred pôrodom a aktívne nemocenské poistenie alebo byť v ochrannej lehote. Aby ste mali nárok na tehotenské, potrebujete mať 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred 13 týždňom tehotenstva. Môžu sa Vám započítať dni z predchádzajúceho nemocenského poistenia, ak budú spadať do posudzovaného obdobia. Nárok na tehotenské ani materské by ste momentálne nemali, ochranná lehota už uplynula, aktívne poistenie nemáte.

Na Slovensku sa môžete poistiť na dobrovoľné poistenie. Je potrebný mať na SK trvalý pobyt, ale skúste sa informovať hlavne v prípade, ak by ste mali v ČR príjem, ak by ste platili z príjmu obdobné poistenia, aby s tým neskôr nebol problém.
https://www.socpoist.sk/socialne-poistenie/dobr...
Odporúčam informovať sa v pobočke Sociálnej poisťovne.

S prianím pekného dňa,
Lenka