Mala by som po ukončení podpory nárok aj na PN, ak by som bola na rizikovom tehotenstve?

Zodpovedané
Včera o 20:05

Dobrý deň,

23.8.2024 som ukončila rodičovskú dovolenku. Od 24.8. do 25.9.2024 čerpám v zamestnaní dovolenku a posledným dňom dovolenky mi končí PP. Keď pôjdem na ÚPSVaR, tak mám nárok na podporu v nezamestnanosti. Zamestnaná som bola cca 7 rokov. S manželom plánujeme ešte jedno dieťa, no momentálne sa nedarí.

1. Ak sa nám podarí otehotnieť napríklad posledný 6 mesiac v ochrannej lehote (180 dní je ochranná lehota), budem mať nárok na tehotenské a materské?

Mala by som po ukončení podpory nárok aj na PN, ak by som bola na rizikovom tehotenstve?

2. Mala by som možnosť sa zamestnať v mesiaci november. Už by som v tom čase bola na ÚPSVaR keďže PP mi trvá do 25.9. a nahlásiť by som sa išla do 10 kalendárnych dní.

Ak by som sa zamestnala a neskôr otehotnela, mala by som aj v takomto prípade nárok na tehotenske a materskú?

Z čoho by sa mi rátala?

3. Je výhodnejšie zostať tých 6 mesiacov na podpore a následne ísť na materskú, alebo sa zamestnať a následne ísť na materskú?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

1. Ak otehotniete do pol roka od skončenia nemocenského poistenia (ukončenia pracovného pomeru) budete mať nárok na dávky, na tehotenské, materské, aj PN z ochrannej lehoty.

2. Áno. Záleží ako dlho by sa odvádzalo nemocenské poistenie. Ak by sa odviedlo v novom pracovnom pomere nemocenské poistenie za viac ako 90 dní, tehotenské, materské by sa počítalo už z príjmu v tomto novom zamestnaní.

3. Záleží kedy otehotniete. Ak by ste mali v novom zamestnaní vyšší plat, ako v starom, nemali zdravotné potiaže a odviedlo by sa na nemocenské poistenie za viac ako 90 dní, tak asi táto verzia, nezostali by ste bez príjmu. Ak by ste otehotneli neskôr.

S prianím pekného dňa,
Lenka