Mala by som nárok na podporu v nezamestnanosti, ak by som prerušila rodičovskú?

Zodpovedané
Dnes o 17:20

Dobrý deň,

som 22 mesiacov na rodičovskej dovolenke. Po pôrode mi skončil pracovný pomer na dobu určitú, čiže som momentálne nezamestnaná.
Partner by chcel využiť možnosť a čerpať otcovskú dovolenku, na ktorú má nárok.

Mala by som nárok na podporu v nezamestnanosti, ak by som prerušila rodičovskú?

Keď uplynie 6-mesačná doba otcovskej dovolenky, viem sa vrátiť na rodičovskú?

Syn ešte nebude mať po tomto čerpaní otcovskej dovolenky 3 roky. Na úradoch som sa odpovede nedočkala.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vám netrvá pracovný pomer, nie ste na rodičovskej dovolenke, tá zaniká ukončením pracovného pomeru. Iba poberáte rodičovský príspevok.
Pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky = 730 dní. Neuvádzate ako dlho Vám trval pracovný pomer, prípadne iné poistenia za poseldné 4 roky, takže sa k tejto časti otázky neviem vyjadriť.
Požiadať o odňatie rodičovského príspevku je potrebné najneskôr odo dňa, od ktorého si otec dieťaťa uplatní nárok na materské. Pokiaľ budete opätovne (môžete) žiadať o RP na to isté dieťa, pri ktorom ste mali nárok na materskú, budete mať nárok stále na vyšší rodičovský príspevok.

S prianím pekného dňa,
Lenka