Mala by som nárok na podporu, keď ukončím živnosť?

Zodpovedané
7. aug 2024

Dobrý deň,

od 31.8.2017 do 31.8.2022 som bola zamestnaná. Od 1.9.2022 som SZČO, od 22.9.2021 som na MD, do 13.10.2024 čerpám rodičovský. Odvody povinné do Sociálnej ako SZČO si platím v minimálnej výške /dôchodkové a nemocenské/.

Uvažujem, že sa dám dobrovoľne poistiť v nezamestnanosti.

Keď by som ukončila živnosť k 31.8.2024, mám nárok na podporu v nezamestnanosti?

Koľko ešte ako SZČO najmenej dní si musím platiť dobrovoľne v nezamestnanosti, aby mi vyšiel nárok na podporu?

Ďakujem

Dobrý deň,

budete mať nárok na dávku v nezamestnanosti až vtedy, keď splníte podmienku, že v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie budete poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky = 730 dní.

Nie je možný súbeh poberania rodičovského príspevku a dávky v nezamestnanosti tou istou osobou.

Poberať dávku v nezamestnanosti môžete vy bez poberania rodičovského príspevku, ale o rodičovský príspevok môže požiadať druhá oprávnená osoba (napr. druhý rodič).

Ak by ste požiadali o odňate rodičovského príspevku, živnosť zrušili k 31.8.2024, a hneď požiadali o dávku v nezamestnanosti, posledné 4 roky by boli : 1.9.2020 - 31.8.2024, z toho zamestnanie bolo v danom období od 1.9.2020 - 31.8.2022 = síce 730 dní, ale neuvádzate kedy sa presne skončila materská dovolenka, alebo či ste čerpali dovolenku pred skončením pracovného pomeru. Ak ste nečerpali dovolenku, poistenie zaniklo skončením materskej dovolenky, ak ste čerpali dovolenku pred skončením pracovného pomeru, tak poistenie skončilo ukončením pracovného pomeru.

Zistite si, kedy Vám zaniklo poistenie v nezamestnanosti. Podľa toho uvidíte či Vám bude vychádzať dávka v nezamestnanosti, alebo koľko dní bude chýbať do potrebného obdobia. Takisto si to prepočítate, ak by ste požiadali o dávku v nezamestanosti k neskoršiemu dátumu.

S prianím pekného dňa,
Lenka