Mala by som nárok na novú materskú z pôvodného úväzku?

Zodpovedané
16. sep 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať na dosť komplikovanú situáciu. Pred materskou dovolenkou som pracovala vo firme (dobre platenej) a mám zmluvu na dobu neurčitú. Z nej sa mi potom rátala materská. Do 3/2024 som bola na rodičovskej. Potom som sa starala o dieťa do 6 rokov, čiže odvody platil štát a ja som nedostávala nič. Teraz od 9/2024 som na predĺženej rodičovskej z dôvodu neprijatia do materskej školy. Medzičasom však zamestnávateľ aj ako jediný (mimo mňa) pracovník firmy odišiel do dôchodku, no povedal mi, že mne sa nič nemení. Ja ostávam zamestnancom firmy, keďže som na rodičovskom, ale do firmy sa reálne vrátiť neviem. Ja sa chcem teraz zamestnať a to sa radím či je pre mňa lepšie ísť na čiastočný úväzok alebo dohodu aby mi popri predĺženej rodičovskej pôvodný úväzok stále trval.

Uvažujem aj o ďalšej materskej.

Mala by som vôbec nárok na novú materskú z pôvodného úväzku, alebo by sa mi to rátalo iba z terajšej práce?

To by bol ten čiastočný úväzok alebo dohoda.

Bol by možný súbeh?

Viem v prípade neotehotnenia po skončení predĺženej rodičovskej 8/2025 poberať dávku v nezamestnanosti z pôvodného pomeru?

Ovplyvní mi to terajšia práca?

Ďakujem

Dobrý deň,

počas rodičovskej dovolenky môžete pracovať. V pôvodnom pracovnom pomere je ideálne zostať na rodičovskej dovolenke a súčasne s novým zamestnávateľom uzatvoriť nový pracovný pomer napr. so skráteným úväzkom alebo dohodu s pravidelným príjmom (s nemocenským poistením). Ak by sa jednalo o súčasného zamestnávateľa, tak môžete mať tiež iný pracovný pomer, alebo dohodu, ale už na inú pracovnú pozíciu.

Ak v rámci iného pracovného úväzku (dohody) by ste dosiahli 270 dní nemocenského poistenia a neukončila by sa, mohlo by ísť o súbeh materských. Takisto si takto neponížite vymeriavací základ a uchovali v prípade reťazového pôrodu výšku materskej, aby nová materská nebola nižšia ako tá čo ste mali teraz.

Ohľadom dávky v nezamestnanosti, dohoda môže ovplyvniť dávku v nezamestnanosti ale aj nemusí.

Bližšiu odpoveď nájdete v linku:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

S prianím pekného dňa,
Lenka