Mala by som nárok na materskú dávku, ak by som nastúpila na polovičný úväzok?

Zodpovedané
26. aug 2023

Dobrý deň.

momentálne som na RD, dcéra bude mať tri roky v marci 2024. Mám možnosť nastúpiť do práce na polovičný úväzok.

Ak by som počas nasledujúcich mesiacov otehotnela, mala by som nárok na materskú dávku?

Ďakujem

Dobrý deň

počas rodičovskej dovolenky môžete pracovať. Ideálne je, ale v pôvodnom pracovnom pomere zostať na rodičovskej dovolenke a súčasne pracovať na nový pracovný pomer - nižší úväzok, ale na iný druh práce.

Čo sa týka pracovného pomeru, z ktorého ste na RD, tak tam bude rozhodujúce obdobie rok predtým ako nastúpite na novú MD. Ak by ste v predchádzajúcom roku nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, materské sa určí z pravdepodobného VZ. Ten nahlasuje zamestnávateľ, ale nové materské nebude nižšie ako predchádzajúca materská.

Ak v rámci kratšieho pracovného úväzku dosiahnete 270 dní nemocenského poistenia a neukončí sa, budete mať súbeh.

Materské by ste požiadali aj z prvého pracovného pomeru, aj z druhého. Dve žiadosti, každá sa posúdi zvlášť.

S prianím pekného dňa,
Lenka