Mala by som nárok na materské, ak by som tento rok otehotnela?

Zodpovedané
5. mar 2024

Dobrý deň,

od 04/2014 som zamestnaná, 02/2021 som nastúpila na materskú a následne na rodičovskú dovolenku, ktorá mi bude končiť na konci marca 2024. Zamestnávateľ mi nechce uvoľniť pôvodné miesto, preto rozmýšľam nad ukončením pracovného pomeru, preplatením dovolenky a následnej evidencii má úrade práce.

Plánujeme však aj druhé dieťa.

Ako by to bolo v prípade, ak by som tento rok otehotnela a teda budúci rok nastupovala na materskú dovolenku?

Mala by som nárok na materské?

Ak áno, z akého príjmu by sa táto dávka počítala?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ podáte výpoveď vy, alebo požiadate o ukončenie pracovného pomeru dohodou, tak Vám zanikne nárok na odstupné.

V tehotenstve potrebujete mať aktívne nemocenské poistenie pred nástupom na tehotenské/materské (dobrovoľné nemocenské poistenie alebo zamestnanie), alebo byť v ochrannej lehote.

Zároveň by ste museli byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské. Materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Ak by ste pred ukončením pracovného pomeru čerpali dovolenku, alebo nejaký čas odpracovali, tak pokiaľ by ste otehotneli do pol roka od ukončenia pracovného pomeru, budete v ochrannej lehote a budete mať nárok na tehotenské aj materské. Ak by ste požiadali o tehotenské / materské z ochrannej lehoty v roku 2025, rozhodujúcim obdobím by bol rok 2023, pracovný pomer začal skôr ako 1.1.2023 a skončil by počas roka 2024. Ak ste počas roka 2023 nemali iný zdaniteľný príjem, bude sa postupovať podľa pravdepodobného VZ. Pravdepodobný denný vymeriavací (PDV) základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Takýto pravdepodobný príjem nahlasuje Sociálnej poisťovni zamestnávateľ. Mal by to byť príjem, ktorý by ste dosiahli, ak by ste v tom mesiaci celý mesiac odpracovali.

Ak by ste pred skončením pracovného pomeru boli iba na RD a nečerpali by ste pred skončením pracovného pomeru dovolenku, tak potom sa budete potrebovať dobrovoľne poistiť, alebo sa zamestnať. Následne prepočítať počet dní nemocenského poistenia ako som uviedla vyššie.

S prianím pekného dňa,
Lenka