Mala by som 2.1.2025 čerpať 1 deň dovolenky a 3.1.2025 dať výpoveď?

Zodpovedané
8. júl 2024

Dobrý deň,

1.1.2025 má dcéra 3 roky, do škôlky ju nevzali. Ja mám TPP, do práce však nastúpiť nemôžem.

Je najrozumnejšie 2.1.2025 čerpať 1 deň dovolenky a 3.1.2025 dať výpoveď?

Dosiahnem maximálnu dávku?

Firma bude mať v tom čase dovolenku.

Dá sa to takto spraviť aj vopred?

Ak by mi chceli vyplatiť odstupné, je možný takýto postup?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ bude zamestnávateľ súhlasiť s dohodou o ukončení pracovného pomeru a čerpaním dovolenky, tak sa dohodnite napr. na dátume 2.1.2025.

2.1.2025 budete čerpať dovolenku a zároveň v tento istý deň sa ukončí aj pracovný pomer. Prípadne sa dohodnite na dátume 31.12.2024.

Vyššia podpora je vtedy, ak sa čerpá pár dní dovolenka a viac dní je preplatená, alebo je k tomu aj odstupné. Tým sa zvyšuje vymeriavací základ.

Na druhej strane sa znižuje maximálny vymeriavací základ na platenie odvodov do Sociálnej poisťovne vtedy, pokiaľ v danom mesiaci je časť mesiaca osoba ešte na RD, časť z neho čerpá dovolenku, poprípade skončí pracovný pomer v priebehu mesiaca. Uvedené platí, ak ste za posledné dva roky pred evidenciou nemali iný príjem, mimo rodičovského príspevku.

S prianím pekného dňa,
Lenka