Mal by sa manžel pred materskou zamestnať na 1 - 2 dni?

Zodpovedané
4. sep 2024

Dobrý deň,

muž odišiel z práce a išiel na podporu od 1.4.2024. Podpora mu skončí po 6 mesiacoch a potom chce prejsť na materskú. Prácu mal predtým veľmi dobre platenú, tak by mu mala vychádzať vysoká materská.

Len ak je teraz na úrade práce, predtým než bude žiadať o materskú, musí sa aspoň na jeden až dva dni niekde zamestnať?

A potom, keď už prejde na materskú, môže z tej práce dať výpoveď?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, nakoľko momentálne nemá aktívne nemocenské poistenie a nie je ani v ochrannej lehote.

Aktívne nemocesnké poistenie bude mať napríklad zamestnaním sa. Nástup na materskú dovolenku je otec povinný oznámiť svojmu zamestnávateľovi minimálne mesiac vopred. Skôr mu ju zamestnávateľ môže, ale nemusí akceptovať. Môže sa ukončiť pracovný pomer aj po nástupe na MD.

S prianím pekného dňa,
Lenka