Majú ročné bonusy vplyv na výšku materskej?

Zodpovedané
13. júl 2023

Dobrý deň,

chcem sa informovať o období, ktoré je rozhodujuce pre výpočet materskej.

Od 1.4.2021 som sa zamestnala na TPP, kde som pracovala do 30.8.2022.
Od 1.9.2022 mám novú prácu na dobu neurčitú.
Dátum pôrodu je určený na 26.1.2024.

Ktoré obdobie sa berie do úvahy na výpočet materskej?

Bude mať vplyv na výšku materskej, ak by došlo od 1.9.2023 k navýšeniu mzdy u môjho zamestnávateľa?

Plat sa totiž prehodnocuje každý rok.

Majú vplyv na výšku materskej aj prípadné ročné bonusy v decembri?

Ďakujem

Dobrý deň,

na materskú nastúpite teda ešte v roku 2023.

Ak sa poistné na nemocenské poistenie platilo u nového zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok nového TPP) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začnete poberať materskú.

Ak na materskú nastúpite v 12/2023, rozhodujúce obdobie bude od 01.09.2022 - 30.11.2023. Navýšenie mzdy by ovplyvnilo výšku materskej, ale decembrové bonusy už nie.

Jedine keby ste na materskú nastúpili v 01/2024, tak rozhodujúce obdobie by bol celý rok 2023, aj s decembrovými bonusmi.

S prianím pekného dňa,
Lenka