Má živnostník nárok na príplatok za prácu vo sviatok?

Zodpovedané
28. feb 2023

Dobrý deň,

pre firmu pracujem na živnosť. Počas sviatkov je naša predajňa otvorená a ja pracujem aj vtedy. Nedostávam však žiadne príplatky.

Vzťahuje sa na mňa 100% príplatok za prácu vo sviatok, alebo je to len dobrá vôľa môjho šéfa?

Mám nárok zo zákona na príplatok za prácu vo sviatok, keď som živnostník?

Na živnosť pracujem od apríla 2022, daňové priznanie mám tento rok na nule.

Kedy musím začať platiť povinné odvody do sociálnej poisťovne?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok a výšku príplatku za prácu vo sviatok, za prácu v sobotu a nedeľu upravuje § 122, § 122a, § 122b, § 123 Zákonníka práce.

Nárok na príplatok za prácu v sobotu, v nedeľu, príplatok za prácu v noci má zamestnanec pracujúci:

  • na základe trvalého pracovného pomeru - na základe pracovnej zmluvy,
  • na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru - na základe dohody o pracovnej činnosti, dohody o vykonaní práce a dohody o brigádnickej práci študentov.

Vy ste SZČO, nie zamestnanec. Riadite sa Obchodným zákonníkom.

Povinnosť platiť odvody na sociálne poistenie vzniká v prípade, ak Vaše príjmy zo živnosti prekročia hranicu platnú pre daný rok. Pre rok 2022 je to príjem vyšší ako 7266 eur.

Či vzniká povinnosť a výšku odvodov prehodnocuje sociálna poisťovňa na základe podaného daňového priznania. Povinnosť platiť vzniká vždy k 1.7. nasledujúceho roka. U Vás to bude 01.07.2023, teda ak nepožiadate o odklad DP za rok 2022.

S prianím pekného dňa,
Lenka