Má žena pracujúca na dohodu počas rodičovskej nárok na daňový bonus na dieťa?

Zodpovedané
31. jan 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom situácie s daňovým bonusom na dieťa.

Ako je to v prípade, keď je žena na rodičovskej dovolenke a popritom by sa chcela zamestnať na dohodu?

Má nárok na daňový bonus?

Ak áno, tak koľko by jej to vychádzalo za mesiac za predpokladu, že by mala HM vo výške 200 - 300 eur?

Je pre ňu výhodnejšia dohoda o pracovnej činnosti alebo dohoda o vykonaní práce?

Ďakujem

Dobrý deň,

aj z dohody môže mať nárok na DB. Pri výške HM 200 eur DB na jedno dieťa cca 34 eur. Pri HM 300 eur DB je cca 52 eur.

Na základe Dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať prácu v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

Pri Dohode o vykonaní práce zamestnávateľ môže byť rozsah práce, na ktorý sa táto dohoda uzatvára. Maximálne 350 hodín v kalendárnom roku. Pri Dohode o vykonaní práce by sa odmena mala vyplatiť až po jej dokončení.

S prianím pekného dňa,
Lenka