Má zamestnávateľ právo zrušiť moju nevyčerpanú dovolenku?

Zodpovedané
2. sep 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať na nevyčerpanú dovolenku po dlhodobej PN. V roku 2023 mi zostalo 25 dní dovolenky z roku 2022. Koncom júna 2023 som musela ísť na PN kvôli zdravotným problémom. PN som bola skoro do konca augusta 2024. V januári 2024 mi bolo preplatených 5 dní dovolenky za rok 2022.

Po príchode do práce mi zamestnávateľ nariadil čerpanie dovolenky za rok 2023. Oznámil mi, že dovolenka z roku 2022 prepadla a nemám na ňu nárok.

Má zamestnávateľ právo mi zrušiť túto nevyčerpanú dovolenku?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku, pretože bol uznaný za dočasne pracovne neschopného pre chorobu alebo úraz, ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku mu zamestnávateľ poskytne po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca.
Viď: Zákonník práce § 113 ods.4.
https://www.autora.sk/zz/2001/311/#113

Ak by ste neboli na PN, mohla by Vám prepdanúť časť dovolenky (§116)
https://www.ip.gov.sk/fakty-suvisiace-s-poskyto...

Skúste sa informovať aj v pracovno - právnej poradni, alebo priamo podať otázku/podnet na Inšpektorát práce.

S prianím pekného dňa,
Lenka