Má význam podať odvolanie voči rozhodnutiu Sociálnej poisťovne?

Zodpovedané
18. jún 2023

Dobrý deň,

od 08/2020 som zamestnaná na TPP, teda pracovný pomer trvá.

Od 09/2021 som bola poberateľkou vyrovnávacej dávky. 03/2022 som nastúpila na prvú materskú. Momentálne som opäť tehotná a prišlo mi vyrozumenie o výške tehotenského, s ktorým nie som stotožnená.

V roku 2022 som mala 17 dní nemocenského poistenia v januári (potom PN a materská). Vtedy som zároveň poberala vyrovnávaciu dávku. Zo zákona by malo byť obdobie kedy je žena poberateľkou vyrovnávacej dávky vylúčené z rozhodujúceho obdobia. Preto som očakávala, že na výpočet použijú PDVZ, ktorý by mala nahlásiť moja účtovníčka. Namiesto toho použili vymeriavací základ za rok 2020, ktorý je oveľa nižší ako v roku 2021 do septembra a oveľa nižší ako by bol môj PDVZ.

Oplatí sa mi podať odvolanie voči tomuto rozhodnutiu, keď použili základ z pred 3 rokov?

Ďakujem

Dobrý deň,

poskytovanie vyrovnávacej dávky má vplyv na určenie rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky tehotenského/materského.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky tehotenského/materského sa zisťuje ku dňu tohto preradenia. Kedy Vás presne preradili? Ak v 09/2021, mohli posúdiť rozhodujúce obdobie od 08/2020 (vznik pracovného pomeru) do 31.08.2021 (koniec kalendárneho mesiaca predchádzajúceho mesiacu, v ktorom došlo k preradeniu, ak k preradeniu došlo v 09/2021).

§54 ods 4 a 5 Zákona o sociálnom poistení
4) Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnankyne, ktorá bola preradená na inú prácu v období, v ktorom obdobie nemocenského poistenia zamestnankyne, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, bolo kratšie ako 90 dní od vzniku nemocenského poistenia, je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu.
5) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky materského a tehotenského zamestnankyne, ktorá bola z dôvodu tehotenstva preradená na inú prácu podľa osobitného predpisu, sa zisťuje ku dňu tohto preradenia.

Či podáte odvolanie je len na Vás.

S prianím pekného dňa,
Lenka