Má význam čerpať si dovolenku pred nástupom na materskú?

Zodpovedané
28. jún 2023

Dobrý deň,

som zamestnaná od roku 2017 s tým, že od 5/2020 som bola MD. Následne RD, ktorá končí 13.7.2023. Som opäť tehotná a termín pôrodu mám cca november. Do práce teda nenastúpim a myslím, že budem PN. Mám asi 23 dni starej dovolenky.

Pomohlo by mi k lepšej materskej dávke, keby som si v júli po ukončení RD vyčerpala dovolenku, následne išla na PN a potom na MD?

Má čerpanie dovolenky význam?

Ďakujem

Dobrý deň

ak na materskú nastúpite tento rok (2023), rozhodujúce obdobie bude rok 2022.
PN ani dovolenka v roku 2023 Vám výšku materskej neovplyvní.

Ak ste v predchádzajúcom roku (2022) nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, boli by ste ešte celý rok 2022 na rodičovskej dovolenke, materské sa určí z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ.

S prianím pekného dňa,
Lenka