Má priateľ povinnosť podať daňové priznanie za byt?

Zodpovedané
29. jan 2024

Dobrý deň,

strýko prepísal na priateľa byt darovacou zmluvou. Byt bol prepísaný v roku 2021 s tým, že strýko tam má doživotné právo dožiť. No a minulý rok zomrel.

Má teraz priateľ povinnosť podať daňové priznanie za byt?

Ďakujem

Dobrý deň,

podať Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti mal do 31.01.2022, pokiaľ k zmene vlastníctva prišlo v roku 2021. Ak DP nepodal, je potrebné aby túto zákonnú povinnosť splnil i dodatočne.

Čo sa týka dane z darovanej nehnuteľnosti, tak predmetom dane z príjmov nie je peňažný a nepeňažný príjem získaný darovaním v okamihu nadobudnutia vlastníctva k nehnuteľnosti, hnuteľnej veci ak nie je príjem získaný darovaním v súvislosti s vykonávaním podnikateľskej činnosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka