Má priateľ nárok na daňový bonus?

Zodpovedané
25. feb 2024

Dobrý deň,

priateľ pracoval v roku 2023 na dohodu. V marci zarobil 126 EUR a v decembri 2103,21 EUR. Iný príjem nemal. Má jedno dieťa do 18 rokov.

Má nárok na daňový bonus?

Ak áno, v akej výške?

Má nárok aj na vrátenie dane z nezdaniteľnej časti na daňovníka?

Ďakujem

Dobrý deň,

otec dieťaťa môže mať nárok na daňový bonus (pokiaľ splní podmienky na jeho nárok, žije s dieťaťom v jednej domácnosti...). Výška DB sa vypočíta podľa celoročného hrubého príjmu - odvody, neuvádzate či sa jednalo o hrubý príjem, alebo už čistý príjem.

Ak mal zrazené preddavky na daň, môže mu vychádzať aj preplatok na dani po uplatnení nezdaniteľnej časti na daňovníka. V daňovom priznaní sa to vysporiada.

S prianím pekného dňa,
Lenka