Má pre mňa význam nastúpiť do práce pred materskou?

Zodpovedané
5. júl 2024

Dobrý deň,

aktuálne som na rodičovskej dovolenke so synom, ktorý je narodený 26.11.2021. Som v 13. týždni tehotenstva.

Pred prvým tehotenstvom som mala dve zamestnania, z toho jedno zamestnanie mi končí teraz k 30.6. 2024. Pracovná zmluva uzavretá na dobrú určitú (4 roky) vypršala. V druhom zamestnaní ostávam naďalej zamestnaná na TTP na dobu neurčitú.

Termín pôrodu mám tak, že stíham reťazový pôrod. V oboch zamestnaniach som mala odrobených viac ako 270 dní, čiže materská by mala byť vypočtíaná z oboch zamestnaní ako pri prvom tehotenstve. Z prvého zamestnania v rámci ochrannej lehoty, keďže tam už nebude aktívne NP.

Zvažovala som, že by som nastúpila na 3 - 4 mesiace do toho druhého zamestnania, kde som na TPP. S manželom sme chceli refinancovať hypotéku.

Ovplyvní výpočet materskej to, keď nastúpim na pár mesiacov do roboty?

V zmysle, že by sa už nezohľadnil pracovný pomer na v druhej robote, ktorý teraz v júni končí. Prvú materskú som mala super a nechcem to nijako pokaziť tým, že nastúpim na 3 - 4 mesiace do už len jedného zamestnania aj to z dôvodu refinancovania, ktoré možno úspešné nebude.

Čo by ste odporúčali v mojom prípade?

Ďakujem

Dobrý deň,

o materské požiadate iba u prvého zamestnávateľa, nakoľko už u druhého zamestnávateľa bude pracovný pomer ku dňu podania žiadosti ukončený.

Ochranná lehota už z ukončeného pracovného pomeru sa neuplatní, nakoľko budete mať ešte iné aktívne nemocenské poistenie.

V prípade že by ste chceli nastúpiť u zamestnávateľa, ktorého požiadate o nové materské, tak je ideálne s ním uzavrieť nový pracovný pomer alebo dohodu s pravidelným príjmom na inú pracovnú pozíciu. Takto by ste si nepokazili výpočet novej materskej u tohoto zamestnávateľa - zostane reťazový pôrod a na iný pracovný pomer sa nebude prihliadať.

S prianím pekného dňa,
Lenka