Má OČR negatívny vplyv na výšku materského?

Zodpovedané
15. júl 2024

Dobrý deň,

som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi trvá do 9/2025. Po dohode so zamestnávateľom chcem v septembri už začať pracovať u svojho aspoň polroka kvôli budúcej materskej. Dcéra pôjde do súkromnej škôlky, no obávam sa častej chorobnosti a s tým spojenej OČR.

Ak budem s dcérou musieť ostať na OČR počas posledného štvrťroka 2024, zároveň však otehotniem a koncom roka 2025 pôjdem opäť na materskú, bude to mať negatívny vplyv na výšku materskej?

Tá sa bude počítavať z 2024 a aj z prípadných OČR?

Budem zároveň na dcéru stále dostávať rodičovský príspevok?

Oplatí sa mi začať platiť dobrovoľne nemocenské poistenie kvôli navýšeniu materskej dávky?

Ďakujem

Dobrý deň,

OČR nemá vplyv na výpočet prípadnej novej materskej. Počas poberania rodičovského príspevku môžete pracovať neobmedzene. O RP neprídete. Pokiaľ budete zamestnancom, na dobrovoľné poistenie Vás nezaregistrujú.

S prianím pekného dňa,
Lenka