Má nesprávne urobená účtovná závierka vplyv na základ dane v podanom daňovom priznaní?

Zodpovedané
10. aug 2023

Dobrý deň,

som len začiatočník v účtovníctve. Učím sa teraz jednoduché, časom by som sa chcela naučiť aj podvojné.

Účtovná jednotka evidovala k 31.12.2019 nezaplatené záväzky v sume 2280,93 eur. Časové rozlíšenie pohľadávok a záväzkov ku dňu 31.12.2019. Z účtovej závierke uviedla na riadku záväzky celkom súčet r. 20 sumu 2281 eur.

Zistila som, že všetky tieto ,,nezaplatené záväzky” boli uhradené v roku 2019. Teda účtovná závierka nie je urobená dobre.

Čo môže z toho vzniknúť?

Má to aj vplyv na základ dane v podanom daňovom priznaní?

Ďakujem

Dobrý deň,

v jednoduchom účtovníctve viedli peňažný denník. Treba overiť či úhrady jednotlivých faktúr boli v zápisoch peňažného denníka spoločnosti v danom období. Ak nie, tak potom v uzávierke taktiež nesedel skutočný stav pokladne r. 10 - peniaze a ceniny, ak zostatok na bankovom účte bol správny.

Môžete overiť, že či bola spravená inventarizácia pokladne. Ak neboli úhrady v denníku záleží za čo boli faktúry uhradené, či sa jednalo o výdavky ovplyvňujúci základ dane.

S prianím pekného dňa,
Lenka