Má muž pracujúci v štátnej správe nárok na rodičovský príspevok a materské?

Zodpovedané
8. aug 2024

Dobrý deň,

muž pracuje v štátnej správe.

Môže poberať rodičovský príspevok s prvým dieťaťom súbežne s materskou, ktorú poberá matka na druhé dieťa?

Má nárok muž pracujúci v štátnej správe na 9-týždňovú rodičovskú dovolenku s prvým dieťaťom súbežne s materskou dovolenkou, na ktorej je matka s druhým dieťaťom?

Existujú aj iné možnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je možný súbeh materského a rodičovského príspevku. Teda nie je možné, aby otec dieťaťa poberal rodičovský príspevok a vy súbežne materské na mladšie dieťa.

Pokiaľ je záchranárom, hasičom, či policajtom mal by nárok na rodičovskú dovolenku 9 týždňov ale iba vtedy, ak ani jeden rodič nepoberá na dieťa materské alebo rodičovský príspevok. Overte si priamo v Sociálnej poisťovni, či poberanie materskej na iné dieťa by bolo možné = nejedná sa o to isté dieťa.

Pre vojaka ale uvedené vyššie neplatí. Vojak nárok na materské nemá. Jedine z dobrovoľného poistenia by mu mohli uznať materské.
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

S prianím pekného dňa,
Lenka