Má advokátka nárok na tehotenské?

Zodpovedané
17. júl 2024

Dobrý deň,

som advokátka a advokáciu vykonávam cez svoju s.r.o., v ktorej som jediná spoločníčka aj konateľka. Aby som mala nárok na tehotenské a materské, postupovala som najskôr tak (ešte pred založením s.r.o.), že som si platila sociálne poistenie dobrovoľne a keď som si založila s.r.o., tak potom som si ako konateľke vyplácala konateľskú odmenu (nie ako zamestnanec, ale titulom výkonu funckie konateľa). Zároveň moja s.r.o. za mňa platí aj zdravotné aj sociálne poistenie.

Otehotnela som (podmienka 270 dní soc. poistenia splnená) a vypĺňam tlačivo na tehotenské. A tu vzniká moja otázka: na tlačive je uvedené, že tehotenské žiadam buď ako:
1. Zamestnanec (čo nie som v pravom slová zmysle, lebo odmenu si vyplácam ako konateľskú odmenu a nie ako mzdu).
2. Dobrovoľne poistená osoba (čo nie som, lebo platím povinné soc. poistenie cez sro, keďže si vyplácam konateľskú odmenu).
3. Povinné nemocensky poistená SZČO (čo tiež asi nie je môj prípad, lebo advokáciu robím cez s.r.o.).

Ktoré políčko mám zaškrnúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

mali by Vás posudzovať tak isto ako zamestnanca.

S prianím pekného dňa,
Lenka