Má absolventka vysokej školy nárok na materské?

Zodpovedané
1. dec 2023

Dobrý deň,

v auguste som úspešne ukončila magisterské štúdium a od 6.11.2023 som zamestnaná. Zistila som, že som v 7. týždni tehotenstva.

Chcem sa informovať ohľadom novely materskej od 1.1.2024. Predkladateľka zákona Vlaďka Marcinková niekde v rozhovore uviedla, že absolventke bude stačiť odpracovať 2 - 3 mesiace a vznikne jej nárok na materské. V novele som však nič také nenašla, len že sa do doby 270 dní za minulé 2 roky započítava aj úspešne ukončené štúdium.

Budem mať nárok na materské aj v prípade, že by som odpracovala menej, resp. budem v ochrannej dobe v prípade ukončenia pracovného pomeru?

Vzťahuje sa aj na ochrannú dobu tá “novela”?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na materské je vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom mali tehotné ženy nemocenské poistenie najmenej 270 dní. Do tejto lehoty sa po novom (od 01.01.2024) započíta aj štúdium na strednej a vysokej škole, ak štúdiom získala príslušný stupeň vzdelania.

V čase podania žiadosti o materské je potrebné byť nemocensky poistená alebo byť v ochrannej lehote.

Pokiaľ splníte tieto podmienky, máte nárok na materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka