Ktorým úradom musím oznámiť neplatenú rodičovskú dovolenku?

Zodpovedané
30. jún 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila.

Ak pôjdem na neplatený rodičovský, tak v zdravotnej poisťovni mi stačí sa nahlásiť a vypísať papier, že budem s dieťaťom do veku 6 rokov?

Treba potom vybaviť aj niečo v Sociálnej poisťovni a úrade práce?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak ste zamestnancom, môžete požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno v rámci neplatenej rodičovskej dovolenky. Formulár predpísaný nie je. Avšak toto voľno nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť.

Počas neplateného voľna za Vás nikto nebude hradiť odvody. V zdravotnej poisťovni sa môžete prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov. Na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie.

Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak sa prihlásite v sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov.

Ak nie ste zamestnancom, skončil Vám pracovný pomer, tak potom už nie ste na rodičovskej dovolenke, ani neplatenej, a môžete sa prihlásiť v zdravotnej aj v sociálnej poisťovni ako som uviedla vyššie. Na ÚPSVaR nenahlasujete nič.

S prianím pekného dňa,
Lenka