Ktoré osoby sú oslobodené od platenia daní pri prenajímaní bytu?

Zodpovedané
11. feb 2024

Dobrý deň,

suseda sa nedávno "pochválila", že prenajíma byt v dome (2-generačný, v ktorom býva) a neplatí zo zisku žiadne dane. Vraj je od daní oslobodená, keď je penzistka. Čistý zisk má iba 100 EUR mesačne.

Je naozaj od platenia daní oslobodená?

Ďakujem

Dobrý deň,

povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov vzniká fyzickej osobe za predpokladu, že dosiahla celkové zdaniteľné príjmy za rok 2023, ktoré sú vyššie ako 2461,41 EUR.

Ak suseda okrem dôchodku a prenájmu nemala iné príjmy, potom pokiaľ nepresiahne z tohto príjmu 2461,41 EUR daň neplatí. Napr. platili jej nájomné za 12 mesiacov po 100 EUR, t.j. 100 x 12 = 1200 EUR, odpočíta oslobodených 500 EUR = 700 EUR, nemá povinnosť podať daňové priznanie, ani platiť daň. Ale ak by presiahla spomínanú výšku, aj na ňu by sa vzťahovala povinnosť podať DP.

https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

S prianím pekného dňa,
Lenka