Ktoré obdobie je rozhodujúce pre výpočet podpory?

Zodpovedané
5. aug 2024

Dobrý deň,

od roku 2021 som bola na MD, následne RD až do dovŕšenia dieťaťa 3 rokov. Po RD som nenastúpila do práce, nakoľko som zostala PN. Po PN nástup do práce, kde som odpracovala 2 dni. Následne výpoveď s tým, že mi bola na výplatnej páske vyplatená práca za 2 dni + nevyčerpaná dovolenka. Teraz som na úrade práce.

Ktoré obdobie je pre mňa rozhodujúce?

Z čoho sa mi vypočíta výška podpory?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak pôjdete na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (odpracované dni, čerpanie dovolenky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie.

Vymeriavací základ pre výpočet podpory by bol z odpracovaných dní a preplatenej nevyčerpanej dovolenky. Preplatenou dovolenkou sa navýši vymeriavací základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti, pokiaľ ste počas RD nemali žiadny iný zdaniteľný príjem. PN neovplyvní výpočet dávky v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka